Staklo na kuhinjskome zidu, odnosno staklene ploče između donjih kuhinjskih elemenata i visećih, trend je u uređenju interijera kojeg su isprobali mnogi. Prema njihovim riječima, staklom su zadovoljniji nego postavom keramičkih pločica.
Zanimalo nas je zašto? Koje su prednosti stakla nad klasičnom tradicionalnom keramikom?
Najkraće rečeno – staklo se lakše čisti, manje se skupljaju nečistoće, a i nema fuga koje mnogi ne vole i koje je teško održavati. Osim toga, staklo vrlo lijepo izgleda i na njega se dade aplicirati sve što domaćin poželi.
No, cijena može biti kamen spoticanja.
Staklo na zidu prema zahtjevu klijenta
Već smo spomenuli kako su prednosti stakla na zidu što nema vidljivih fuga i što se izvodi se po mjeri.
Nakon što kompletna kuhinja bude montirana uzimaju se točne mjere i staklo debljine 6 ili 8 mm reže se prema izmjerenome. Češće se koristi staklo od 6 mm jer je ono osjetno lakše od stakla debljine od 8 ili 10 mm. Ta se, pak, stakla upotrebljavaju kod izrazito neravnih zidova.
Dakle, staklo za kuhinju izrađuje se prema narudžbi i zahtjevu, pa je tako potpuno prilagođeno klijentu i svatko dobiva svoj unikatni komad posebno dizajniran upravo za njega.
Prednost staklene obloge u kuhinji je što se staklo uvelike razlikuje od keramičkih pločica upravo zbog svoje široke ponude i atraktivnosti, te prilagodljivosti željama klijenata.
Kako se staklo postavlja
Majstori svakako trebaju pripaziti na montažu. Bilo staklo kaljeno, laminirano ili pak obično, bilo bi ga najbolje postavljati na specijalne vodilice koje staklu dozvoljavaju da „diše“ i da vibrira. Time se sprječava pucanje staklene obloge zbog velikih promjena temperatura i kuhinjskih vibracija.
Međutim, staklo se u montaži može i jednostavno lijepiti na zid (osobito ako su ispod stare keramičke pločice), te ne oduzima prostor, a na staklu se mogu i bušiti rupe za utičnice i prekidače.
U slučaju da se koristi bojeno staklo, ono se na zid lijepi bezbojnim silikonom. Kod stakala sa folijom, to jest, sa dezenom ili tiskom, lijepljenje na zid se izbjegava jer bi silikon mogao odvojiti foliju od stakla. Tada je najbolje staklo postaviti na vodilice.
Spoj sa radnom pločom obavezno se silikonizira neutralnim silikonom, odnosno specijalnim koji ne dopušta stvaranje plijesni uslijed vlage.
Koje staklo za oblogu
Najpoželjnija opcija je kaljeno staklo debljine 6 mm. Uz to, bilo bi najbolje da je tip stakla tzv. clear-vision. Kaljeno staklo je staklo koje se termički obrađuje i puno je čvršće od ‘običnog’ stakla. Clear-vision je tip stakla koje djeluje „čisto i potpuno prozirno“ jer obična stakla sama po sebi imaju laganu zelenkastu nijansu te u nekim slučajevima clear-vision daje bolju vizualnost.
Pravilnim postavljanjem i ugradnjom staklo se uvelike štiti od mogućeg pucanja. Pri renoviranju kuhinje ne moraju se skidati stare pločice nego se staklo može montirati/lijepiti na pločice ili stare kuhinjske fronte. Time se štedi novac i vrijeme, a kuhinja dobiva potpuno novi izgled. Motivi na staklu se rade po izboru, a mogu vašem domu podariti sasvim drugačiji i jedinstven izgled.
Osim stakla, popularan je i pleksiglas, ali mi vam ga ne bismo preporučili. Razlog tome je što taj materijal nije toliko otporan na visoku temperaturu, a i lakše se oštećuje.
Staklo i boja
Stakla mogu biti jednobojna u bilo kojoj boji po RAL/NCS karti te sa otisnutom slikom, motivom ili dezenom kakav vam se sviđa. Stakla sa dezenom su zanimljiva, ali i dosta obavezujuća prema izboru boja fronti kuhinjskih elemenata. U tom slučaju najbolje je da se boje sa stakla pojave na frontama kuhinje. Naravno, sa bijelom neutralnom bojom ne možete pogriješiti.
Jedan od čestih problema koji se u praksi javljaju, jeste da staklo koje zalijepite na zid dobije jarko zelenu boju. To se dešava kada se boji obično (Flot) a ne Extra Clear staklo. Ovo je slučaj samo ako ste se odlučiti za bojenje stakla u svijetle tonove. Kod crnog stakla ovi problemi se ne javljaju.
Kolika je cijena
U prosjeku postavljanje staklenih zidnih obloga je nešto skuplje od pločica, ali ako cijenu uspoređujemo s pločicama više kvalitete i dizajna, cijene se izjednačuju.
Kvadratni metar stakla odgovarajuće kakvoće trenutno košta oko 1 500 kuna, a potrebno ga je nabavljati u specijaliziranim radnjama, ne kod običnog staklara. Treba znati kako cijena zavisi od broja rupa i debljine stakla (od 6 do 10 mm). Što manje rupa za bušenje i što tanje staklo, cijena će biti povoljnija. Raspon je cijena od 100 do 300 eura po kvadratu.
Staklarske kompanije specijalizirane za ovaj tip obloga daju jamstvo, a i imaju više iskustva pa će tako staklo dulje trajati, posebno kada se radi o zahtjevnijim vrstama kao što je staklo u boji. Još jednom preporučujemo stavljanje kaljenog stakla zbog štednjaka jer je otpornije od ostalih. Rok trajanja ne postoji, može se oštetiti dekoracija na njemu, ali teško. Kaljeno staklo se razbija u male kuglice i ne možete se porezati.