Nijedan drugi stil u uređenju interijera nije doživio takav „bum!“ proteklih nekoliko godina kao što je to slučaj sa shabby chicom. Možda stoga što je kreativan i omogućava maštovitost,  a možda i zato jer je protuteža modernim, katkada hladnim, strogim i purističkim interijerima.

Ima nešto i u činjenici da vam za uređenje doma u ovome stilu i nisu potrebne velike investicije, osobito imate li negdje pohranjene starinske komade namještaja, ne nužno osobito vrijedne kao „antikni“ mobilijar, ali sa određenom sentimentalnom notom ili povijesti u vašoj obitelji.

Sloboda kreiranja u shabby chicu je velika jer ovaj stil traži od vas da pratite tek nekoliko pravila. U nastavku teksta otkrit ćemo vam koja su to!

shabby_chic_ytong_rozi_zid

Najprije dobra pozadina – izolacija, zidovi i podovi

Kako biste u svome domu kreirali savršen shabby chic prvo se pobrinite za sve renovacijske zahvate. Prije svega pregledajte izolaciju kuće, izvana i iznutra. Ako joj nešto fali, to ćete prilično osjetiti na svome proračunu. Štedljiva kuća čuva vaš novčanik. Ovdje pogledajte kakva je to „štedljiva kuća“. Dakle, prije svega bit će potrebno dobro izolirati zidove i zaštiti ih od vlage i plijesni. Za to je najbolji izolacijski materijal Multipor. Na linkovima pridruženim označenim riječima možete doznati detaljnije o tim temama, a na ovome mjestu pogledajte kako izbjeći najčešće greške, njih 15, prilikom renoviranja stana.

Kada su zidovi i podovi zaštićeni, a instalacije postavljene, treba ih završno obraditi. Predlažemo da to učinite ovako ili na ovaj način. S time su osnovni radovi zaokruženi. Sada je na redu uređivanje u stilu shabby chicka.

„Pohabano“ je in!

Riječ “shabby” označava  pohabanost, oštećenost ili jednostavno znakove starenja, ali i neku vrstu osrednje kvalitete, a “chic” znači da je to pohabano, staro i osrednje u stvari u korak s trendom – ali na sofisticiran i moderan način.

Ovaj je stil posljednjih godina stekao mnogo poklonika, osobito među onima kojima su estetski minimalizam i jarke boje dosadili. Restauriranje starih predmeta postaje sve popularnije, a bijela boja se lako uklapa svugdje.

Sada smo već naznačili osnovne stvari nužne za oblikovanje ove vrste uređenja interijera – stari namještaj od punog drva ili novi, ali obojen na „starinski“ način da djeluje malo otrcano. Bijela mat boja ili one iz pastelnih nijansi, romantični retro detalji, cvjetni dekori, pamuk, lan ili neki drugi prirodni materijal, čipka na neuobičajenim mjestima.

shabby_chic_ytong_zelena_klupa

Namještaj i sitnice moraju se doimati starima

Detalje shabby chic stila danas možete pronaći posvuda: u specijaliziranim salonima namještaja, poklon galerijama ili pak velikim trgovačkim centrima. No, imate li vlastite starinske komade namještaja ili kakve zgodne predmete trebate ih samo prilagoditi. Pogriješiti ne možete!

Evo nekoliko pravila koje slijedite i imat ćete pravi shabby chic dom:

  • otiđite koji puta na buvljak, u antikvarnicu, pregledajte oglase na internetu, posjetite trgovine rabljenim namještajem i zavirite na tavane prijatelje, roditelja, pa i na vlastiti, u potrazi za stvarima i namještajem, po mogućnosti od punog drva
  •  sami obradite namještaj i ukrasne predmete, ne možete napraviti greške jer je poanta u kreativnosti i nesavršenosti! Sve što vam treba su rukavice, brusni papiri, akrilna mat boja u pastelnoj nijansi na bazi vode (može i tamnija za podlogu), vosak, kist, eventualno nove ručkice za namještaj (sve naravno u starinskom stilu)
  • kao osnovnu boju, za velike komade namještaja, upotrijebite mat ili antik bijelu
  • kontrastirajte neutralne tonove sa tamnom bojom, za to nek’ vam posluže detalji u prostoru
  • ne bojte se izmiješati različite materijala i namještaj iz drukčijih stilova. Ipak, pazite da pristaju jedni uz druge.
  • vodite se slijedećim – odaberite glavni motiv i „provucite“ ga kroz tekstil, namještaj i ostale predmete – primjerice motiv božura, ili za morske interijere motiv sidra
  • materijali za tekstilne predmete u shabby chic stilu su lan, pamuk, čipka, volani
  • predmete ukrasite decoupage salvetnom tehnikom
  • napunite vaze svježim cvijećem – lavandom, ljubicama, božurima, ružama, hortenzijama
  • s obzirom da u shabby interijer odlično pristaju starinsko srebro, biseri i kristali, slobodno u dom unesite i kakvo staro ogledalo s okvirom u bijeloj ili srebrnoj varijanti, možda starinski svijećnjak s kojeg visi rastopljeni vosak ili veliki kristalni luster
  • ako u svoje ormare dodate lanenu odjeću, bakine bisere, šifon, volane, čipku i naravno – pastelne boje, i vi ćete biti u skladu sa shabby chicom svoga životnoga prostora

shabby_chic_ytong_bijeli_krevet

Kako obraditi namještaj da izgleda „shabby“

Najvažnije je da je namještaj od punog drva. Za bojanje ga pripremite tako što ćete ga prebrusiti brusnim papirom i ukloniti mu sjaj i nečistoću kako bi boja što bolje prianjala. Time ga nećete oštetiti. Čak i ako ne budete zadovoljni bojom koju ste nanijeli uvijek ga možete prebojiti drugom bojom koja vam se više sviđa. Koristite akrilne boje na bazi vode koje se brzo suše. Imajte uvijek na umu da je osnovna komponenta ovog stila vintage i antikni namještaj od punog drva, obojen u mat bijelo ili u neku drugu nježnu pastelnu boju sa lagano izbrušenim rubovima.

Najčešće ga se boji u više slojeva, između kojih se još nazire podloga. Koriste se mat akrilne boje na bazi vode, pčelinji vosak, kist i brusni papir. Možete ga uklopiti u razne stilove interijera. Podjednako će biti sastavni dio starinskog i moderno opremljenog stana.

Romantični detalji

Na podu shabby chic interijera najčešće  se nalaze antikne mat pločice ili svijetli mat parketi pa čak i brodski pod. Zidovi su uglavnom bijeli ili pastelni, ponekad i sa zidnim tapetama ili bijelom opekom. Paleta boja je – prljavo bijela, pastelno siva, pastelno plava, mint zelena, boja pudera, pastelna boja lavande i blago roza.

Tkanine se često namjerno izmrljaju i čajem, da bi izgledale što starije. Nabavite puno jastučića, čipki, satenskih vrpca, vazi sa cvijećem, zavjesa, lampi, prekrivača, stolnjaka, lustera… Sve to mora biti romantično, ženstveno, retro i u znaku cvijeća – floralno, pogotovo u popularnim motivima ruže, lavande i hortenzije. Dekorativne kutije, posude za cvijeće te tacne i tanjuri samo su manji dio onoga što izgleda fantastično u shabby chic stilu.

Povijest stila

Shabby chic je u 90-im godinama prvo preplavio Ameriku, populariziran od strane engleske dizajnerice Rachel Ashwell. Izraz je, pak, smišljen još desetak godina ranije u  kultnom časopisu „The World of Interiors“ i označava moderan način korištenja i preuređivanja starinskih, novo-pohabanih ili već korištenih predmeta.

Iako se pojavio u Engleskoj kao dio seoskog namještaja (country, cottage stil), kasnije postaje vrlo moderan u višim i srednjim klasama. Sam shabby nema podstilova, ali je sastavni dio stilova kao što su vintage, romantic cottage i french country. To je stil sa pričom, ima svoju prošlost i osobni karakter, a najvažnije su osobine elegancija i duh romantike prošlih vremena. Shabby chic je sa ženstveni stil i svaki prostor uređen u njem je prava ženska putena oaza.

Iako shabby chic ne podrazumijeva nužno upotrebu starih i istrošenih  predmeta obrađenih na nov način jer je moguće upotrijebiti i sve nove i lijepe stvari slijedeći ranije navedena pravila, svakako je velika ugoda preurediti nešto staro i dati mu novi šik izgled, a pri tome izraziti svoju osobnost. Mnogima je to nemjerljiva i efikasna terapija!

O ostalim stilovima čitajte na slijedećim linkovima:

 

 

 

Ytong DESIGN ploče

Lako obradive uz maksimalnu iskoristivost za vaše renoviranje.

Ytong COMPACT zidne ploče

Velika čvrstoća i precizne dimenzije za vaše renoviranje.