Moderni stil najlakše je opisati trima riječima – jednostavno, funkcionalno i minimalno. Premda pojam modernog svakodnevno upotrebljavamo u različitim prigodama i opisima, kad su uređenje interijera i arhitektura u pitanju, misli se na vrlo specifičan izgled i na sasvim jasne karakteristike.
Koje su to?
Malo ukrasa, čisti, glatki prostori, jasne linije, puno svjetla, geometrija i asimetrija, namještaj sasvim prilagođen potrebama čovjeka!
Moderna – odraz vremena u kojem je nastala
Stilovi uređenja doma prilagođavaju se načinu života kroz stoljeća i njegov su odraz. To posebice danas valja imati na umu. Naime, brojni suvremeni materijali i miješanje različitih stilva uređenja izvrstan su način da iskažemo sebe, svoje životne stavove i preferencije. Na taj način pokazujemo i trenutak u vremenu i vlastitoj povijesti.
Možda ste prije desetak godina obožavali mnoštvo ukrasnih, šarenih jastučića na krevetu ispod baldahina, a danas vam nekako više odgovara sivo-plava kombinacija jednostavnih i mekih linija. Vi ste se promijenili tijekom tih deset godina, možda si sada možete priuštiti i skuplji namještaj, a to se sve odrazilo na uređenje vašeg doma.
Kako u našim osobnim povijestima, tako i u onim društvenim – stilovi uređenja mnogo govore o trenutku njihova nastajanja.
Industrijalizacija, uznapredovala krajem 19. i početkom 20. stoljeća, zahtijevala je novi pristup svakodnevici na svim poljima. Na onom kulturalnom preispitivanje tradicije i novog načina života dovelo je o suvremenih pojava osobito vidljivih u umjetnosti. Takvi se noviteti, inovativni u odnosu na tradiciju, jednom riječi, nazivaju modernizam.
Modernizam je dinamičan i relativan pojam koji se, i danas, vrlo često koristi kako bi se označile suvremene pojave.
Moderna arhitektura nastala na prijelazu 19. u 20. stoljeće uglavnom se odlikuje stvaranjem jednostavnih formi, izostankom ukrasa i lijepm oblicima proizašlim iz konstrukcijskih elementata. Novi materijali 20. stoljeća, poput čelika i Ytong porobetona (Ytong je izumljen u Švedskoj 1923. godine) doveli su do inventivnosti u arhitekturi i uređenju interijera, do novih, nevjerojatnih konstrukcija, a time i građevina potpuno novih funkcija i raznolikih oblika.
Ytong odgovara postulatu modernog stila „Manje je više!“
Modernizam je uveo i estetiku internacionalnog stila. Ona traži odbacivanje nacionalne kulturne karakteristike i povijesni dekor, napuštanje monumentalnhi oblika klasicizma i dekorativnih elemenata secesije. Traže se nova i jednostavnija rješenja u korist ravnih linija i čistih geometrijskih oblika, svjetlosti i glatke površine stakla i metala. Arhitekturi industrijskog društva omiljeni materijal je armirani beton, interijeri su prostrani i funkcionalni, a pretjerivanja u ukrasima su odbačena. Neslužbeni moto ovog stila je svojevrsni paradoks koji je predložio Mies van der Rohe: manje je više (manje = više).
I vremenom svoga nastanka (1923.) i specifičnim karakteristikama kao što su prirodne sirovine od kojih je napravljen, jednostavna upotreba, čvrstoća i prilagodljivost tijekom ugradnje, Ytong pripada modernim materijalima. Danas, gotovo stotinu godina od njegova izuma, itekako pridonosi ideji novog, avangardnog viđenja arhitekture koja se u moderni oslanjala na socijalne i humane teme. Tada proklamirani funkcionalizam i novi pogled na građenje koji odbacuje sve što je suvišno za strukturu građevinske konstrukcije aktualan je i danas kada se Ytong materijali u velikoj mjeri koriste prilikom renoviranja i adaptacija, pa i izgradnje pojedinih elemenata u interijeru, posebice ugradbenih kuhinjskih elemenata ili namještaja u kupaonici.
Namještaj od Ytonga – moderan i praktičan
Mnogi i danas cijene minimalizam. Suvremen način života, brz i dinamičan, ne podnosi pretrpane prostorije koje zahtijevaju posebnu brigu. Za čišćenje i slaganje stvari ne ostaje puno vremena. Stoga se većina vodi principom, što funkcionalnije to bolje.
Renovirate li svoj dom pogledajte neke naše ideje usmjerene upravo ka jednostavnosti – kako u nabavci materijala, njegovoj ekologiji, izvedbi i korištenju.
Za dnevni boravak imamo 8 vrijednih savjeta prilikom uređenja i adaptacije. Pogledajte ovdje! U modernom interijeru smjestiti televizijski prijemnik možete i na ovako svojstven način ili možete izraditi police od Ytonga koje će zadovoljiti i najprobirljivije.
Blagovaonice su također prostori kod kojih ćete, prilikom renoviranja, zahvalni Ytong pločama što su vam se našle pri ruci. Dovoljno je slijediti ove savjete!
5 karakteristika modernog stila u interijeru
Ponovimo još jednom, modernu u unutarnjem uređenju odlikuje namještaj čistih, ravnih linija, poput onog iz tridesetih godina dvadesetog stoljeća, sa korijenima u njemačkom Bauhaus školi dizajna, kao i u skandinavskom modernom dizajnu. Označavaju ga polirane površine, glatki geometrijski oblici i asimetrija. Prostrani, jednostavni prozori spajaju interijer sa vanjskim pejzažima.
1. karakteristika – neutralnost
Moderni stil namještaja nije nametljiv. Zapravo, sasvim je neutralan. Najkorištenija boja toga stila je bijela. Tu su još i boja kože, bež i slične. Ako se koriste neke druge boje, u većini slučajeva, tu su radi dramatičnog učinka. Komadi namještaja namijenjenih sjedenju su presvučeni. Koža daje osjećaj bogatstva prostoru, a neutralnost boje mekoću dizajnu. Mrvica boje nek’ bude dodana kao ukras. Ali, to ne znači da od kolora treba zazirati. Slobodno eksperimentirajte s bojama, kao što smo mi u ovim primjerima.
2. karakteristika – glatkoća
Moderni dizajn je gladak, njegovan i svjetlucav. Moderna kuhinja je često lakirana. Prilikom uređenja koriste se granit, kamen i laminat koji je gladak i sjajan. Podovi su naglašeni glatkim kamenom, tvrdim drvetom ili bambusom.
3. karakteristika – otvoreni prostor
Svjetlo i pogled na otvoreni prostor, kao i staklene površine su vrlo važna karakteristika modernog stila. Većina modernih domova ima velike staklene prozorske površine, pa čak i stijene, koji su obično goli odnosno nemaju zavjesa ili imaju jednostavne i nedekorirane zastore.
4. karakteristika – nisko i jednostavno
Kako smo i naveli u prethodnim dijelovima teksta, namještaj u modernoj sobi je nizak, jednostavan i modularan. Cilj je udobnost i funkcionalnost koje na ometaju cjelovitost prostora. To je odgovarajuće i u smislu financija jer se moderni stil namještaja lako uklapa u proračun s obzirom da uglavnom nije skup jer ga ne izrađuju obrtnici već je industrijski proizvod.
5. karakteristika – fleksibilnost spajanja
Za dobar moderan stil važno je sve dobro uklopiti u prostor, i boje i namještaj. Zato se od vas traži da pokažete malo maštovitosti. Suvremeni stil nije bauk, samo pogledajte primjere, odaberite koji vam se sviđaju i organizirajte namještaj i dom kako bi obitelji i prijateljima uistinu pokazali moderan stil, a ne hladan prostor koji svakako treba izbjegavati.
Moderno ne postoji bez tradicionalnog
Moderni stil je opozit tradicionalnom i prostor suprotstavljanja, nadmetanja, traženja….Ali, u današnjem vremenu postmodernizma koje dobro podnosi miješanje raznih stilova nije nužno da cijeli stan uredite na jedan način. Baš suprotno!
Moderno uređenje može biti samo jednostavna baza na koju se dalje nadograđuje stil kojim u stvari želite urediti svoj interijer. Recimo, rustikalni detalji mogu pridonijeti šarmu i toplini interijera. Stropovi i zidovi, primjerice, nek’ budu bijeli, a podovi svijetlo sivi. Time ćete dobiti idealnu neutralnu podlogu. Na nju tada možete dodavati rustikalne komade, poput šarene fotelje ili shabby police.
Kuhinju, kakva god ona bila, možete ovako renovirati i prebojiti u bijelo. Razni detalji i komade namještaja kupljeni na buvljacima doprinijet će osjećaju doma u skladu s vašim interesima i zanimacijama. Rustikalni elementi mogu se naći i u spavaćoj sobi, a posebno zanimljiv, ljubiteljima modernog uređenja, je radni kutak. Oni koji imaju mogućnost korištenja potkrovnog prostora sigurno će biti nadahnuti ovim našim prijedlozima za adaptaciju i renoviranje tavana u modernom stilu, a nekima možda pravi izazov predstavlja kakav neobičan oblik sobe. I za to imamo moderno rješenje! Pogledajte ovdje!
Upoznajte stilove da biste ih miješali
Moderan stil nekima je hladan i kao „bez duše“. S druge strane, starinski, vintage detalji, bude sjećanja na neka prošla vremena…
Spojite to! Udahnite novi život svojem minimalističkom interijeru! Ne samo zato što je to u trendu, već zato što nam u modernim stanovima uistinu treba više topline.
Ali, da biste miješali stilove, morate ih prvo razlikovati. Znanje je važno jer oslanjanje na intuiciju često ne donosi zadovoljavajuće rezultate.
Onima koji bi najradije da ljeto traje cijelu godinu sigurno će odgovarati detalji mediteranskog stila ili možda oni koje vole koristiti stanovnici Maroka. Primjere i savjete za uređenje pogledajte na linkovima! Djeca se često vole pretvarati da su mornari ili crtati po zidovima. Zašto onda takve dodatke ne biste uveli u njihove sobe?! Mornarski stil poput ovog ili zid kao školska ploča izvanredno se slažu sa modernim stilom uređenja interijera.
Skandinavski je stil već sam po sebi moderan, ali ga specifične karakteristike u materijalima poput drva i teksturama kao što su krzno i koža, izdvajaju kao toplog i prihvatljivog. Onima, pak, koji teže asketizmu Zen uređenje spojit će moderno i tradicionalno na neočekivan, ali prihvatljiv način. Među takvima sigurno će biti i ljubitelja industrijskog interijera smještenog u loft, ovako nekako!
Par sitnih dizajnerskih ideja za kraj
Svatko od nas ima neki stari predmet koji čuva kao uspomenu ili kakav komad starinskog namještaja naslijeđenog od roditelja, bake ili djeda. Katkada podrumi i tavani čuvaju i dekoracije koji smo dobili od predaka, a da ih predamo svojoj djeci.
S razlogom su ti detalji završili u skrivenim dijelovima stana. Vjerojatno zato jer u potpunosti odudaraju od našeg moderno opremljenog stana. Međutim, usmjerite vodu na svoj mlin. Upravo taj stari komad namještaja ili detalj istaknite i pomiješate s ostatkom bez bojazni da će to biti ružno ili nezgrapno.
S obzirom da se svako malo u modu vraća neki stil odijevanja koji je bio popularan prije više godina, pa čak i nekoliko desetljeća sigurno ste primijetili da je slično i s namještajem. To ne znači da se morate ograničiti na samo jedan stil uređenja. Vjerojatno niste spremni svoj dom u potpunosti dekorirati u stilu elegantnih 20-tih ili ludih 70-tih godina 20. stoljeća. Zašto i bi? Pokazali smo vam da je u skladu s vremenom kombinirati ga s modernim stilom.
Ipak, napravite male preinake. Recimo, stari komad namještaja obojite u neku jarku boju ili ukrasite veselim motivom pa ga uklopite u blagovaonicu, dječju sobu ili predsoblje u kojem će nesumnjivo unijeti razigranu atmosferu.
Starinske tanjure sa kojima ne znate što napraviti, pretvorite u simpatičan zidni ukras! Obojite ih u neku odvažnu boju, a za efektan utisak dio tanjura ostavite nedirnut.
Dakle, sigurno je i u skladu sa suvremenim trendom – stilski namještaj ne morate nužno uklapati u stilski uređenu prostoriju. Upravo suprotno! Stilski komad spojite sa postmodernističkim ili minimalističkim ambijentom. Eksperimentirajte, rezultat može biti iznenađujuć’!