Tekstovi o lakoj i jednostavnoj obradi Ytong porobetona potaknuli su maštu jedne naše čitateljice. Kreativcima je i mali poticaj dovoljan. Prenosimo Vam njezino iskustvo u tekstu i slikama.

«Od ideje do realizacije prošao je tek jedan dan. Premda prilikom kupnje ploče nisam bila posve sigurna što će od svega ispasti, rezultat me razveselio. Bilo je zabavno i…da, vrlo lako i jednostavno!

Zato sam svoje iskustvo odlučila podijeliti sa svima Vama u ovome editorijalu zamišljenom u TRI nastavka. U prvome možete vidjeti kako sam napravila svijećnjak za dvije svjećice. Drugi donosi proces izrade držača za knjige u obliku slova K, a treći oblikovanje ukrasne posudice

 

Slika 1 – Ovo je rezultat piljenja i brušenja jedne Ytong ploče. Tri korisna predmeta nastala su u tek jedno sunčano prijepodne.

na stolcu - finito

 

Slika 2 – Tek izrađeni i fotografirani na kamenim stepenicama, ovi mali Ytong predmeti pokazuju kako se porobeton savršeno uklapa u prirodan ambijent. Znajući od čega je napravljen i da je, zapravo, riječ o umjetnom kamenu, nije me iznenadio ovaj sklad.

Više o sposobnostima Ytong porobetona čitajte ovdje.

sve na kupu i stepenicama

 

Slika 3 – Prva faza kreativnoga rada bila je nabavka Ytong ploče u obližnjoj trgovini građevinskim materijalom. Odlučila sam se za onu debljine 5 cm. Točnije, u punim dimenzijama – 62,5 x 25 x 5. Tada još uvijek nisam znala od kuda krenuti. Ali, materijal je sam po sebi inspirativan pa je kombinacija olovke, svjećica i ploče nametnula meki, kružni oblik. Nastao je simbol yina i yanga, a točke su zamišljene kao rupice za umetanje svijeća.

prvo crtez

 

Slika 4 – Pripremu za obradu napravila sam usred dnevnog boravka, na nekoliko listova novinskog papira. Prva utiskivanja i grebanja po ploči učinjena su jednim običnim odvijačem. On se, naime, jedini pronašao u blizini, bez da sam otišla u spremište po alat. I, za prvu fazu, bio je sasvim dovoljan.

grebanje

 

Slika 5 – Crtati olovkom po Ytong ploči ima samo jednu manu. Špica se brzo troši pa će Vam šiljilo biti neophodno. Ostalo prepustite mašti. Greške u crtanju lako obrišete rukom ili krpicom.

sva tri crteza

 

Slika 6 – Kad su, načelno, ideje bile osmišljene i ucrtane na ploču, a stol za obradu sa alatom, spreman u dvorištu pod drvetom, mogla sam krenuti na konkretniji rad.

alat na stolu

 

Slika 7 – Velikom, običnom pilom za drva ispilila sam značajniji višak materijala na Ytong ploči. Rupice i središnju S liniju, već ranije grubo sam izdubila običnim odvijačem.

pila velika

 

Slika 8 – Pilica na «švicarskom nožiću» izvrsno je poslužila za finija odstranjivanja viška materijala.

pila mala svicarska

 

Slika 9 – Nakon formiranja oblika u grubo, brušenje metalnom turpijicom i četkanje prašine bile su slijedeća faza.

kist i turpija

 

Slika 10 – Nakon što je svijećnjak dobio svoj konačni oblik, a neravnine bile svedene na minimum, za završnu obradu preostalo mi je još samo upotrijebiti brusni papir. Čarolija obrade Ytonga tada je došla do izražaja. Taj materijal, kao da Vas sam navodi kuda da brusite i vrlo je podatan za oblikovanje. Osobito zaobljenih linija.

brusni papir

 

Slika 11 – Fino brušenje istaknulo je bjelinu materijala, a završni dodir kistom u smislu četkanja sitne prašine iz udubina zaokružio je moj posao.

yin yang na kamenu

 

Slika 12 – Preostalo je još samo umetnuti svjećice i poslikati djelo.

K i svijećice gore

 

I na kraju…

«Za oblikovanje ovakvoga svijećnjaka, ukupno su mi trebala dva sata. Od alata upotrijebila sam Ytong ploču, olovku, šiljilo, jedan odvijač, malo konca za napraviti kružnicu, veliku pilo, malu pilu na «švicarskom nožiću», turpijicu i brusni papir, te kist za četkanje fine prašine. Namjerno nisam dodatno završno obrađivala izrađeni predmet. Vi ga možete obojiti, prelakirati ili štogod već, kako Vam se sviđa!

Iako je posao oko izrade predmeta od Ytong porobetona čist, predlažem da ga obavljate na otvorenom ili u nekoj prostoriji u kojoj si smijete dopustiti prašinu. Naime, prilikom piljenja i brušenja nastaje fina bijela prašina koji možete i skupiti na kraju posla, pa ju staviti u neku staklenu posudu kao ukras, kao, recimo formu pješčane plaže na koju još dodajte pokoju školjkicu.

Pokušajte sami! Jednostavno je i nije skupo osobito ako već imate kakav prikladan alat. Ytong ploča stoji oko 20 kn. Gotovi predmet kojeg sami napravite bit će Vam vrijedan, a iskustvo neprocjenjivo. Jamčim Vam, provest ćete super vrijeme u kreaciji i zabavi!»

Sudjelujte u nagradnom natječaju!

Osjetili ste da bi i ispod Vaših ruku mogla nastati kakva lijepa skulptura ili uporabni predmet? Samo naprijed! Dok radite i oblikujete, fotografirajte proces i konačno djelo.  Prijavite se potom na natječaj i veselite se nagradi! Fotke idu na ovaj link http://www.ytong-dein-stein.de/en/ytong-gewinnspiel/

 

 

Ytong DESIGN ploče

Lako obradive uz maksimalnu iskoristivost za vaše renoviranje.

Ytong COMPACT zidne ploče

Velika čvrstoća i precizne dimenzije za vaše renoviranje.