Blagovaonica je važan prostor u domu. To je mjesto na kojem se okuplja obitelj i prijatelji oko fine hrane. Ona je i prostor koji izravno utječe na međusobnu vezanost i odnose unutar obitelji, te sreću svih ukućana. Znali su to i mudri, stari Kinezi pa su, za skladno uređenje doma uspostavili sustav koji je na Zapadu postao poznat kao Feng shui.
Za uređenje blagovaonice – nekoliko savjeta
Pravilan odabir namještaja, stola i stolaca, polica i sličnog, veoma je važan za mirno i društveno ozračje blagovaonice. Nije nevažno ni kakvi su zidovi ove prostorije. Prema tome kako ih uredimo, prostor će dobiti ili izgubiti na svome skladu i šarmu. Tu su još i količina svjetlosti, te detalji za koje preporučamo da budu neagresivni. U nastavku teksta detaljnije o svakome…
Smještaj blagovaonice u tlocrtu doma
Najbolji položaj za prostor blagovaonice je istočno ili južno od kuhinje. Bilo bi dobro da je smještena između kuhinje i dnevnog boravka, po mogućnosti u središtu doma. Prema Feng shuiu ne bi trebala biti pokraj glavnih vrata doma, niti imati pogled na njih. Kažu Kinezi da to može uzrokovati probavne probleme.
Nepovoljno je kada blagovaonica dijeli zid sa toaletom ili kupaonicom. Imate li iznad stola izbočene stropne grede, «poravnajte ih» jer ispod njih nije dobro sjediti i jesti. Predlažemo Multipor ploče. Time ćete dobiti i izolaciju i sigurnost od vatre. Ovdje pogledajte kako se to radi.
Vrata i prozori
Blagovaonica bi trebala imati dva ulaza, iz dnevne sobe i iz kuhinje, ali vrata ne smiju biti jedna nasuprot drugima. Naročito ne preko stola jer takva energija nije dobra za blagovanje i mogla bi uznemiravati okupljene oko stola. Isto tako, ni prozori u prostoriji ne smiju biti na suprotnim zidovima.
Pokućstvo u blagovaonici
Stol i stolice treba smjestiti na sredinu prostorije. Bilo bi dobro da je stol drven i okrugao ili ovalan jer to potiče slogu i simbolizira opuštenost. Kvadratni stol, osobito izduženi, naglašava hijerarhijski pristup i pridonosi ozbiljnijem, strožem odnosu u obitelji ili među ukućanima.
Stolci bi trebali imati što viši naslon zbog dobrog oslonca za vrijeme jela, koji simbolički daje potporu i zaštitu. Oko stola neka bude paran broj stolaca, po mogućnosti više od četiri, najbolje osam. Najstariji član kućanstva neka sjedi na sjevernoj strani stola.
Detalji u blagovaonici
Ako se odlučite, zbog veličine prostora, na dodatni namještaj u smislu ormara ili polica, neka ne ugrožavaju harmoniju. Prostoriju održavajte čistom, urednom i energetski protočnom.
Cvijeće će potencirati svježinu i veselje, a dodatnu toplinu dobit ćete ukrašavajući zidove fotografijama, figuricama ili slikama koje vas raduju. Motivi hrane su naročito preporučljivi. Voće u posudi na stolu priziva obilje.
Ako nemate mogućnosti da kuhinja i blagovaonica imaju barem po dva prozora, osigurajte kvalitetnu umjetnu rasvjetu. Neka bude fleksibilno tako da možete jednostavno prigušiti svjetlo i stvoriti romantično ozračje.
Boje za blagovaonicu koje potiču druženje
Blagovaonica zahtijeva vedrije i živahnije boje, ovisno kako je orijentirana. Zidove obojite u svjetlozeleno za blagovaonicu na istoku, a ona na jugu treba tamnozelenu ili plavu boju. Zapadna orijentacija traži ružičaste i narančaste nijanse, a sjeverna sive ili bijele zidove, obogaćene crvenim i srebrnim detaljima namještaja.
Izbjegavajte tamne boje, pogotovo nijanse ružičaste i crvene jer one pojačavaju element vatre u prostoru i mogu prouzrokovati svađe.
Poželite li i Vi obnoviti i renovirati svoju blagovaonicu Ytong materijalima, za detalje grubljih radova pitajte našeg majstora Deana. Kliknite na ovo mjesto i odgovor uskoro stiže!